Původ fotbalu ve světě
Fotbal, známý jako národní vášeň, je hrou, která dnes mobilizuje vášeň mnoha lidí po celém světě. Mistrovství světa ve fotbale, které získává jedinečné postavení ve světě sportu, je považováno za největší sportovní událost na planetě. Celá tato důležitost připisovaná kolektivním sportům však sahá do velmi dlouhé historie, mnohem starší než doba, kdy byl Brit Charles Miller považován za vynálezce tohoto sportu.
Podle některých výzkumů má fotbal první projevy v Číně kolem roku 2500 před naším letopočtem. Podle tohoto proudu se vojáci bavili s lebkami svých sťatých nepřátel v živé hře. Naproti tomu jiní učenci připisují vynález fotbalu mayské civilizaci. Týmy rozdělené do dvou skupin musely trefit pevnou obruč. Spor byl tak intenzivní, že vůdce poraženého týmu byl potrestán smrtí.
Tyto první projevy fotbalové hry jsou považovány za pokusy uvést vzdálenější původ než ten, který stanovil zdravý rozum: Anglie v 19. století. V minulém století se jedna z prvních „zkoušek“ této hry odehrála s „masovým fotbalem“, sporem, kdy se dvě velké skupiny z města Chester pokusili prosadit míč jednou z městských bran.
19. století vidělo vrchol nacionalistických a pokrokových ideálů. V důsledku toho by několik příkladů každodenního života pro Brity získalo standardy. Fotbal, zasažený touto vlnou normalizace, získal svých třináct původních pravidel, která stále ovlivňují většinu současných pravidel i pro weby, které nabízejí živý fotbal a uzavírají vaše sázky, jako je Bizzo Casino. Fotbal, vybavený sadou racionálních pravidel, byl mezi finančními a intelektuálními elitami té doby brzy považován za prestižní sport.
Podle dobových záznamů by soutěživost a rychlé uvažování vyžadované v jeho praxi byly skvělými spojenci při formování myslí velké mazanosti a odhodlání. V krátké době by rozrušené britské pracující masy přišly začlenit praxi fotbalu. Jako skvělá rekreační aktivita, která by podle některých kritiků zchladila revolučního ducha třídy, začal tento sport získávat týmy dělnického původu.
Týmy Arsenal (1886) a Manchester United (1878), financované majiteli továren, byly prvními sdruženími zrozenými na anglické půdě. V krátké době začaly první týmy pořádat šampionáty za stále vášnivější veřejnosti. S velkým ohlasem ze strany veřejnosti začaly týmy investovat do infrastruktury a najímat kvalifikovanější hráče. Podnikatelský koncept by začal převládat v několika příkladech tohoto lukrativního sportu.
Charles Miller, syn britských rodičů narozený v São Paulu (Brazílie), přinesl ze země svých rodičů první pár míčků a knihu pravidel hry. V celé Latinské Americe byla popularizace britské hry zaznamenána vytvořením několika týmů s názvy v angličtině. Rozšíření tohoto sportu po celém světě poskytlo v krátké době podmínky pro vznik prvního mistrovství světa ve fotbale.
Zpočátku britská vláda, kvůli svému historickému patentu, zamýšlela řídit organizaci akce. V roce 1870 se pod vedením anglické koruny konaly první „světové“ poháry pouze za účasti anglických týmů. Nicméně v roce 1904 Francouzi bránili univerzalizaci sportu vytvořením FIFA (Mezinárodní fotbalová federace). Ve stejné době byl fotbal uznán jako olympijský sport.